Bilişim Teknolojileri


İLETİŞİM

Bölgedeki tüm firmaların telefon-data ve internet hizmetleri T.Telekom Gebze Şekerpınar santralinden karşılanmaktadır.

T.Telekom Şekerpınar santralı ile TOSB arasında kısmen havai olmak üzere yer altı bakır  ve fiber-optik kablo omurgası kurulmuş olup, iletişim hizmeti T.Telekom’dan TOSB merkezine bu omurga üzerinden aktarılmaktadır.
TOSB merkezinden parsel (Üye Firmalarımızın) önlerine kadar TOSB tarafından her firmaya 20 devre olmak üzere yeraltı bakır kablolar çekilmiş olup  firmalarımıza tüm iletişim hizmetleri bu kablolar üzerinden verilmektedir.

Ayrıca  TOSB bölgesi içerisinde 5 adet FDM (Fiber Dağıtım Merkezleri) kurulmuş olup fiber üzerinden hizmet vermek için fiber ana omurgası hazır hale getirilmiştir.

Bölgedeki tüm firmalara hizmet verecek nitelikte yeraltı bakır kablo ve fiber-optik kablo çekildi. Her firmaya 20 per yeraltı bakır kablo olmak üzere toplamda 20 devre data-telefon verilebilecek şekilde parsel önlerine iletişim dolapları konuldu ve kullanıma hazır hale getirildi. Telefon olarak 15-20 adetten fazla telefon hattı ihtiyacı olan üyelerimize PRI (Sanal 30 kanal dijital telefon ) uygulaması ile mevcut şebeke üzerinden en üst seviyede telefon verebilme imkanı mevcuttur.

T.Telekom’dan havai bakır kablolar üzerinden alınan telefon hizmetleri yeraltı fiber-optik kablolar üzerine alındı. Bu hizmet için T.Telekom’dan access cihazı alınıp TOSB merkezine kuruldu. Böylece firmaların telefon problemleri çözüldü.

TOSB bölgesinde 4 adet FDM (Fiber Dağıtım Merkezleri) oluşturuldu.

TOSB bölge müdürlüğü binasında bulunan ve tüm üye firmalarımızın iletişimini sağlayan aktif cihazların elektrik kesilmelerinden etkilenmemesi için kesintisiz güç kaynağı (UPS) ve ayrıca uzun süren elektrik kesilmelerine karşı jeneratör sistemi kuruldu.

TOSB’da kurulmuş olan eski yeraltı bakır kablo şebekesinin bakımları yapıldı, bazı noktaları yenilendi.

Yıldırım tehlikesine karşı tüm noktalarda topraklama yapıldı ve parafuder sigorta sistemleri takıldı.

TOSB Yeni İdari Binasına kamera sistemi, yangın algılama ve alarm sistemi, personel takip ve parmak okuma sistemi, kapı elektronik kartlı geçiş sistemi, acil anons ve müzik sistemi, uydu TV yayın sistemi, Seminer-toplantı- kongre salonu için projeksiyon ve ses sistemleri kuruldu

TOSB-GOSB arasında iletişimi sağlamak için yer altı fiber-optik kablolar için yer altı boru ve baca sistemi kuruldu ancak fiber kablo çekilmedi,  böylece hem TOSB hem de GOSB bölgesinde bulunan tesisler birbirlerine online bağlanabilmeleri için altyapı hazırlanmış oldu.

KOSGEB ve okul yeni binaları için iletişim altyapısı kuruldu, telefon ve data hizmeti verildi.

HİZMET TABLOSU

Hizmetler Adet Mbps
Analog Telefon 580  
Dijital Telefon (PRI) 10  
Data   25
ADSL 52  
GSHDSL 5  
ATM 6  


Mevcut Fiber-optik ana omurgamızı (FDM)  genişleterek her tesisin içine kadar fiber-optik kablo çekilmesi ve bölge içerisindeki tüm tesisleri Gbps (Gigabit) hızı ile TOSB merkezine bağlamak,

Bölgemiz içindeki tüm firmaları fiber-optik kablo üzerinden haberleştirmek,

Firmalarımıza Metro Ethernet hizmetlerinin verilmesi ve lisanslı özel operatör firmaların üzerinden daha ucuza ses hizmetlerinin verilmesi,

TOSB yeni idari binasının içinde yeni Telekom Odasının oluşturulması, tüm eski sistemlerin bu noktaya taşınması ve Telekom sistemlerin yenilenmesi,

TOSB yeni idari binası içinde yaşanan GSM problemleri için yeni bir Türkcell baz istasyonun kurulması,

TOSB içinde yer alan üyelerimize yüksek hızlarda data hizmetini verebilmek için VDSL uygulamasının gerçekleştirilmesi öngörmekteyiz. Türk Telekom’a siparişleri verildi en kısa zamanda kurulması beklenmektedir.

TOSB Kuzey yeni girişinin düzenlenmesi nedeniyle Türk Telekom Şekerpınar santrali ile TOSB arasına yeni yeraltı iletişim şebekesinin kurulması, yeni fiber-optik kablo ve bakır kabloların çekilmesi,

TOSB bölge içerisinde yeni ilave FDM ( Fiber Dağıtım Merkezi) kurulması,

TOSB içerisinde kurulacak Teknopark ve diğer Sosyal tesisler için iletişim yeni altyapısının kurulması,

TOSB Bölge Müdürlüğü için yeni network sisteminin kurulması ve talep eden üyelerimize hosting, internet güvenliği ve kullanıcı internet kısıtlaması (içerik filtreleme, yasaklı sitelere giriş yasağı, saldırı-atak önleme vb. ) hizmetlerinin verilmesi.

TOSB bölgesinde yeraltı fiber-optik kablolardan oluşan ana iletişim omurgası oluşturuldu ve yeni nitelikli bakır kablo çekilmiştir. Bölge içinde yer alan tüm parsellere bakır iletişim kablosu çekilmiş olup çalışır halde sonlandırılmıştır.  Kurulan şebeke üzerinde firmalarımız tüm iletişim hizmetlerini (Data-İnternet-Telefon-ATM ve diğer) alabilmektedirler.


Hizmetler