TOSB Gelişim Zirvesi 2018


TOSB Gelişim Zirvesi 2018

TOSB IK KOMİTESİ koordinatörlüğünde TOSB ISG, Enerji Verimliliği ve Çevre Komiteleri desteği, Kariyernet ve İKODAK işbirliği ile 22 Kasım 2018 tarihinde Ramada Plaza İstanbul Asia otelde gerçekleşti. Etkinlik hakkında daha fazla detay için tıklayınız.

TOSB Gelişim Zirvesi 2018 Yılı Oturumları


- “Geleceğe Doğru Evrilmek” - İK da Dijitalleşme, Nurcan CANSU , TÜPRAŞ, İnsan Kaynakları Koordinatörü
- Gelişime Yolculuk Koçluk / Sanayi 4.0 'ın Olmazsa Olmazı Eğitim ve Gelişim/ İK'cılar İçin Koçluk Yaklaşımı ve Kuruma Yansıması, Tuba Karagöz SEVER , Eğitim ve Danışmanlık Y.K.Başkanı
- Geri bildirimleşemiyoruz, Arif Özutku , Aptiv HR direktörü
- Tüketicini Yarına Hazırla! *Tüketiciler de yaşlanır…*Kaynaklar da bir gün tükenir…*Zeka da zamanla gelişir…*Otomotiv de şahlanır!, Mehmet ÇİFTÇİ , Paristanbul Ajans Başkanı
- Performans Yönetiminin Başarısında Kurum Kültürü mü, Toplum Kültürü mü Daha Önemli? Performans Yönetiminde Kültürel Faktörlerin Önemi, Prof. Cavide UYARGİL , Akademisyen
- Bazılarının Amaları, Bazılarının Keşkeleri, Bazılarınınsa Yaptıkları Vardır, Gülşen ÖZAL , BirebirIK Danışmanlık / İKODAK İnsan Kaynakları Odak Derneği, Eğitmen, Danışman
- İşin Olsun, Ezber Bozan Yaklaşım, Barış Karadenizli , Kariyernet, Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı
- Kişisel Verileri Koruma Kanunu, Cenk NARTER / Dr. Nafiye YÜCEDAG , Narter-Partner Law Firm / İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
- Bütünsel Yaşam Dengesi, Sandra Şarhon , İstanbul Drama Sanat Akademisi, Bütünsel Yaşam Koçu & Yaratıcı Drama Lideri
- Değişken Koşullarda Ücret Yönetimi, Ersin YILDIRIM , Korn Ferry, Ürün Servisleri Lideri
- Türkiye Ekonomisi ve Piyasalar, Mansur ÇELEPKOLU / Mert YILMAZ , Oyak Yatırım Genel Müdürü / MY Eğitim Danışmanlık Kurucu Ortağı
- İşletmelerde kur-faiz riski ve nakit akış yönetimi ve piyasa uygulamaları, Mehmet TAYLAN , Meksa Protfoy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü
- Yalın Dönüşümü Gerçekleştirmek, Yalçın İPBÜKEN , Yalın Enstitü, Kurucu - YK Başkanı
- Kişisel İmaj ve Marka, Yasemin Kaya , İzgören Akademi, Eğitmen, Danışman, Koç
- Kalite Bakış Açımız, Dr. Yeşim UYUTAN , Konak Hastaneleri, Akademisyen, Kalite Yönetim Direktörü
- Endüstri 4.0 (4. Endüstri devrimi), Ali TÜZMEN , Ifourzero Technologies Kurucu Ortağı
- Endüstriyel Tesislerde Enerji Verimliliği Odakları, ALPASLAN GÜVEN , Makina Yük. Mühendisi, Kocaeli MMO
- Kurum Kültürü, Liderlik ve İSG Yönetiminde Çağdaş Yaklaşımlar, Nuri Ersan , Dönüşen Adam ISG Hizmetleri, Kurucu Baş Danışman
- İnteraktif/Gelişim Zirvesi Konu Özetlerinden Oluşturulan Doğaçlama Tiyatro, K.R.E.Ş. Komedi Topluluğu Doğaçlama Tiyatro Gösterisi ,

TOSB Gelişim Zirvesi 2018 Konuşmacıları


Nurcan Cansu
Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliğini ve Okan Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Tüpraş Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nde Koordinatör olarak çalışıyor. Tüpraş’ta 11 yıl, Koç Topluluğu’nda ise 16 yıllık deneyimi bulunuyor. İnsan Kaynakları’nda İşe Alım, Eğitim Gelişim konularında uzmanlaşmış. Çalışma süreci boyunca teknoloji ile iş sürecini birleştiren bir çok konuda proje yöneticiliği yapmış ve uygulamalarını hayata geçirmiş.

Eğitim Gelişim Süreçlerindeki Teknolojiler
* Staj
* Eğitim Gelişim Veri Tabanı ve Uygulamaları (Anket, Sınav, Planlama, Bütçe)
* Dijital Sözlük
* Doküman Yönetim Sistemi
Proje Yönetimi
* İş Başı Eğitim Gelişim Projeleri
* Teknoloji Projeleri
* İnnovatif Projeler


Tuba Karagöz SEVER
Kocaeli Üniversitesi’nde Bilgisayar Yazılım ve İşletme lisansını, Sakarya Üniversitesi‘nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi üzerine ise yüksek lisansını tamamlamıştır. Profesyonel yaşamının ilk yıllarına; yazılımcı, eğitmen ve süreç danışmanı olarak başlamıştır.

İnsan Kaynakları ve eğitim tutkusu ile daha sonra otomotiv sektörü lider kuruluşlarından olan  Ford Otosan ailesinde İnsan Kaynakları alanında 16 yıl süre ile çeşitli görevlerde yer almıştır. Hemen akabinde ise sağlık sektöründe yaklaşık 2 yıl olarak yine İnsan Kaynakları alanında yönetici pozisyonunda çalışmıştır.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF üyesi olup Profesyonel Koç’tur. Yönetici Koçluğu, Kariyer ve Gelişim Koçluğu alanlarında Koçluk çalışmalarına devam etmektedir.

Profesyonel yaşamda İK’nın bir çok alanında tecrübe ve deneyime sahip, özellikle Eğitim ve Gelişim süreçlerinin  17-18 yıldır içinde yer almaktadır.

Şuan ise 20 yıllık deneyimi ile; Koç, Eğitmen ve Danışman kimliği ile bireylere ve kurumlara hizmet vermektedir.

Uzmanlık Alanları :
* Koçluk
* Kişisel Gelişim Programları
* Yönetici ve Lider Gelişim Programları
* İnsan Kaynakları Programları
* İnsan Kaynakları Süreç Tasarımı ve Danışmanlığı


Arif Özutku
Mehmet ÇİFTÇİ
25 yıl yaşamış olduğu Fransa’nın Ambalaj Üssü olarak bilinen Şampanya bölgesinde Reklamcılık ve Tasarım alanlarında eğitimini tamamlamış olan Mehmet ÇİFTCİ, Türkiye’nin önde gelen ve herkesçe bilinen birçok markanın ve ambalajın baş tasarımcısı olduğu gibi, bu ambalajların hayata geçirilmesi sürecini de kurmuş olduğu şirketleriyle yönetmektedir.

Halen Paristanbul marka tasarım ajansı ve Matris süreç yönetimi ajanslarının Başkanlığını yürütmektedir. Avrupa Design ajansları birliğinin aktif üyesidir (EPDA). Uluslararası Pentawards ve Red Dot Tasarım yarışmalarında hem ödül sahibi olmuş hem de jüri üyeliği yapmıştır.

Paristanbul, markaların tüketicileriyle olan ilişkilerini tasarım aracıyla en etkin şekilde icra ederken, Matris ise süreçlerin verimliliği konusunda EFQM kalite derecelendirmesinde 2 yıldıza sahip tek ajanstır.

Yetiştirdiği marka ve ambalaj tasarım uzmanları ile marka tasarım ve yönetim deneyimlerini, sektör paydaşlarına aktaran Mehmet ÇİFTCİ, hayata geçirdiği Neo Network Cafe projesi sayesinde, profesyonel, kişisel gelişim seminerleri ve hobi atölyeleri organize ederek, pazarlama sektöründe bilgi, tecrübe, renk ve vizyon katmaya devam etmektedir.


Prof. Cavide UYARGİL
İ.Ü. İktisat Fakültesi’nden 1973 yılında mezun oldu. 5 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra 1978 yılında İ.Ü.İşletme Fakültesi Personel Yönetimi Kürsüsünde göreve başladı.1983 yılında Çalışma Yaşamının İnsancıllaştırılmasında İş Yapılandırmanın Yeri ve Önemi konulu tezi ile işletme doktoru ünvanını aldı. 1988 yılında doçent, 1996 yılında profesör olan Cavide Uyargil, İ.Ü.İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim dalından 2016 yılı Eylül ayında emekliye ayrıldı.Halen Sabancı ve Kültür Üniversitelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi alanında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde çeşitli dersler veren Cavide Uyargil’in Performans Yönetimi Sistemi adlı bir kitabı , İ.Ü. İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Anabilim Dalı üyeleri tarafından yazılan İnsan Kaynakları Yönetimi kitabında bölümleri, konusu ile ilgili çeşitli araştırma ve makaleleri bulunmaktadır


Gülşen ÖZAL
Çalışma ekonomisti olan Gülşen Özal 17 yılı insan kaynaklarında olmak üzere, 22 yıllık iş hayatı boyunca; insani yardım kuruluşundan, lojistiğe, otomotiv sektöründen, kozmetiğe ve metal sanayiine kadar birçok farklı sektörde iş hayatının gerçeklerini deneyimleme fırsatı buldu. Son olarak 2014 - 2018 yılları arasında Türkiye'nin en büyük ilk 100 kuruluşu içinde yer alan bir firmada; eğitim akademisi kurucu yöneticisi olarak görev aldı.

Hali hazırda Birebir-İK Eğitim ve Danışmanlık firmasında eğitmen ve insan kaynakları danışmanı olarak görev yapmaktadır.


Barış Karadenizli
Kariyerine 1998 yılında ERP Danşmanı olarak başladı. 2000-2002 yıllarında Turkcell’de Bilgi İşlem ve Katma Değerli Hizmetler bölümlerinde İş Analisti /Proje Müdürü olarak çalıştı. 2004 -2007 yıllarında Amerika’da Comverse Tech. Faturalama çözümleri Ürün Müdürü olarak çalıştı. 2007-2012 yıllarında Turkcell ve Superonline bünyesinde farklı üst düzey pozisyonlarda çalıştı. 2013 yılından bu yana Kariyernet bünyesinde Strateji ve İş Geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans seviyesi; Babson College (Boston USA) MBA derecesine sahiptir.


Cenk NARTER
Cenk Narter, Narter & Partners ofisinin yönetici ortağı olup, hem İstanbul Barosu, hemde New York Barosuna kayıtlı olarak faaliyet göstermektedir.

Kendisi Narter & Partners Bürosu’ndan önce, uluslararası bir hukuk firmasının New York Ofisinde uluslararası işlemler ve uyuşmazlıklar alanında çalışmıştır.

Cenk Narter, birleşme ve devralmalar, altyapı & proje finansmanı ve enerji gibi kurumsal işlemlerde geniş̧ bir deneyime sahiptir.


Dr. Nafiye YÜCEDAG
Nafiye Yücedağ 2011 yılından beri İstanbul Üniversitesi Medeni Hukuk Anabilim Dalında çalışmaktadır. Doktorasını "Türk Borçlar Kanunu ve Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Anlaşmasına (CISG) Göre Satıcının Sözleşmeye Aykırı Mal Teslimi Halinde Alıcının Yenisi ile Değiştirme Hakkı " konulu çalışması ile İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'den 2015 yılında almıştır. Nafiye Yücedağ doktora sonrası çalışmalarında özellikle kişisel verilerin korunması alanı ile ilgilenmektedir.


Sandra Şarhon
Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan SandraŞarhon, 13 yıl boyunca teknoloji sektöründe farklı alanlarda çalışarak, kurumsal firmalarda çalışan bireylerin ihtiyaçlarını ve iletişim kurma modellerini detaylı olarak gözlemleme şansına sahip olmuştur. Kurumsal çalışma tecrübesinin yanında Adler Uluslararası Öğretim’ den Koçluk Eğitimleri alarak bu alanda uzmanlaşmaya karar veren Sandra, ardından Thomas Gordon Etkili Anne Baba Eğitimi Eğitmenliğini tamamlamıştır. Okullarda ve kurumsal firmalarda koçluk çalışmalarını ve EAE eğitimlerini gerçekleştirmiştir. İNSANAGÜVEN Akademinin, Asagem (Acıbadem Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Gelişim Merkezi) tarafından sertifikalandırılan üç yıllık programını tamamlayarak bedensel, zihinsel ve ruhsal bütünlüğü sağlayan birçok eğitim alarak, İnsanagüvençatısı altında koçluk çalışmalarına devam etmiştir. Koçluk, enerji, nefes, meditasyon, “an” da kalma Bütünsel Yaşam ve Ebeveyn Koçluğu farkındalık çalışmaları ile kişilerin sağlık, aile, ilişki, vb. sıkıştıkları her konuda harekete geçmelerine destek olmaktadır. İstanbul Drama Sanat Akademisi MEB Onaylı Yaratıcı Drama Liderliği eğitimini tamamlayan Sandra, kurumlarda, okullarda ve farklı platformlarda gerçekleştirdiği Farkındalık Atölyelerini ve Seminerlerini Yaratıcı Drama çatısı altında toplayarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Ersin YILDIRIM
Müşteri Deneyimi
Ersin Yıldırım Hay Group'a Mayıs 2013'te Müşteri Yöneticisi olarak katıldı, şu anda Bilgi Hizmetleri bölümünde yönetici olarak görev yapmaktadır. Birçok farklı sektörün müşteri ilişkileri ve iş geliştirme süreçlerinin yönetiminden sorumlu olmasının yanı sıra ücret araştırmaları, çalışan bağlığı ve işe alım politikalarının gözden geçirilmesi yolu ile şirketlerin iş sonuçlarının geliştirilmesine yardımcı olur.

Uzmanlık Alanı
Ersin ulusal ve uluslarası şirketlerle çalışmaktadır ve birlikte çalıştığı şirketlerin Türkiye ve yurtdışı piyasasındaki ücret ve yan haklar uygulamaları ile ilgili birçok firmada detaylı projeleri gerçekleştirmiştir. Ersin aynı zamanda organizasyonların iş kararlarını almasına katkı sağlayacak farklı İnsan Kaynakları çözümleri konusunda da destek vermektedir. Hay Group'un İşe Alım, Liderlik/Çalışan Etkinliği, Toplam Ödül Yönetimi, Çalışan Bağlılığı gibi konularda sunduğu çözümler ile ilgili şirketlere danışmanlık vermektedir.

Eğitim ve İş Deneyimi
Ersin, 2011 yılında lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde tamamlamıştır. Hay Group'a katılmadan önce, veri hizmetleri analisti olarak Towers Watson şirketinde İnsan Kaynakları profesyonellerine destek vermiştir.


Mert YILMAZ
Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü’nden mezun olan Mert Yılmaz, iş hayatına sigorta sektöründe başlamıştır. 1995 yılında sermaye piyasaları ile yolu kesişen Yılmaz, 20 yılı aşkın süredir Türkiye sermaye piyasalarının önemli aracı kurumlarında Araştırma ve Satış bölümlerinde orta ve üst düzey yöneticilik yapmıştır. Mert Yılmaz halen NoorCM Menkul Değerler A.Ş.’de Yurt içi Piyasalar Satış Müdürü olarak görev yapmaktadır. Çeşitli TV ve radyo kanallarında kendi uzmanlık alanında yorumculuk yapan Mert Yılmaz aynı zamanda Nişantaşı Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak dersler vermektedir. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde üniversitelerin ve STÖ’lerin davetleri ile Dünya Ekonomisi, Türkiye Ekonomisi, Sermaye Piyasaları, Kişisel Gelişim ve Farkındalık seminerleri veren Mert Yılmaz, bekar ve 1 kız çocuğu babasıdır.


Mansur ÇELEPKOLU
İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Lisans ve Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Yükseklisans mezunu olan Sayın Mansur Çelepkolu bundan önce Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.


Mehmet TAYLAN
Galatasaray Lisesi, İTÜ Matematik Mühendisliği mezunudur. Finans sektörüne araştırma analisti olarak başlamış, hazine ve portföy yönetimi, risk yönetimi ve kurumsal finansman alanlarında 22 yıllık sektör tecrübesi vardır. Hali hazırda Meksa Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü görevlerini yürütmektedir.


Yalçın İPBÜKEN
2002 yılı Haziran ayından itibaren Yalın Enstitü Derneği'nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

Yalın Enstitü Derneği (www.lean.org.tr), başta James Womack ve arkadaşlarının teklifi ve desteği ile Türkiye sınırları dâhilinde Yalın Felsefe'yi benimsetmek, Yalın uygulamaları ülke genelinde yaygınlaştırmak ve uygulama destekli eğitim faaliyetleri yürütmek üzere Türkiye Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde ‘dernek' statüsünde kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.
• İş hayatına The Tumpane Company'de Personel ve İdari İşler Şefi olarak başlayan (1964 -1970) Yalçın İpbüken'in Koç Grubu ile tanışması 1970 yılında Personel Müdürü olarak başladığı TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası'nda olmuştur (1970-1982). Türk Otomobil Endüstrisinin oluştuğu yıllarda görev üstlenmiştir. Tüm meslek hayatı Türk Sanayisinin içinde geçmiştir.
• 2000 yılı Aralık ayına kadar Kofisa Trading Co. Ortadoğu Temsilciliği, Koç Holding Başkana Yardımcı (Otomotiv), Koç Holding Koordinator (Organizasyon ve Metot) görevlerinde bulunmuş, iş yaşamının son 3 yılında da i.d.e.a. İnceleme, Danışmanlık, Eğitim ve Araştırma Merkezi A.Ş.'nin Genel Müdürlüğü'nü yapmıştır. Aynı şirketten 2000 yılı sonunda emekli olmuştur.
• 2001-2002 yıllarında Dünya Bankası tarafından desteklenen, Bureau of Educational and Cultural Affairs vof the U.S. State Department tarafından sponsorluğu yapılan, SECI (Southeast European Cooperative Initiative) bölgesi ülkelerinde ticaret ve nakliye sorunlarını çözmeyi hedefleyen, Trade and Transport Facilitation in Southeast Europe projesi kapsamında hazırlanan ‘Training Facilitation Component' çalışmasının Koordinatörlüğünü yürütmüştür. Bu proje, Dünya Bankası tarafından örnek çalışma olarak belirlenmiştir.
• Yalçın İpbüken, gençliğinde Galatasaray'da basketbol oynamış (1953 -1960), Genç Milli olmuş, TOFAŞ SAS kulübünü kurmuş ve Başkanlık yapmış (1974-1982), Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı (1987-1988) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği (2001-2009) yapmıştır. Sporun her seviyesinde görev almıştır.
• 1940 yılında doğan Yalçın İpbüken, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Evli, 2 çocuk, 4 torun sahibidir. İngilizce ve İtalyanca dillerini bilmektedir.


Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm Otelcilik İşletme bölümünden mezun oldu. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde Girişimcilik yüksek lisansı yapmıştır. Çalışma yaşantısına 1998 yılında Yapı Kredi Bankasında başladı. Ardından 2005-2008 yılları arasında Perakende mağazacılık alanında faaliyet gösteren aile şirketlerinde reorganizasyon ve yeniden yapılandırma sürecinde liderlik yapmıştır. 2008 yılında Türkiye Uğur Böcekleri Programı ve İzgören Akademi ile tanıştı. Katıldığı İzgören Akademi Eğitmen Akademisi programı sonrasında 2009 yılından bu yana İzgören Akademi’ de Kocaeli Bölgesi Müdürü, Eğitmen ve Danışman olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Bölge Müdürlüğünün kurucu ortağıdır. Kurumların eğitim ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve kurumlara özel eğitim programlarının tasarlanması ile ilgili süreçleri yönetmektedir. Bu anlamda bir çok yönetici geliştirme programının tasarı ve liderliğini yapmaktadır.
ELMA Yayınevi Yayın Kurulu üyesidir. İzgören Akademi bloğunda yazıları yayınlanmaktadır.
Şu ana kadar farklı sektörlerden, farklı büyüklüklerde 100’den fazla kurumla eğitim ve danışmanlık projeleri yürütmüştür.
Uluslararası Koçlar Federasyonunun sertifikalı koçudur. NNLP Master ve Yönetim Organizasyon alanlarında sertifikalara sahiptir. KAYA, Yöneticiler için Koçluk Becerileri, Etkili İletişim, Beden Dili, İmaj Yönetimi,Takım Çalışması, Profesyonel Yönetim Becerileri, Eğitimcinin Eğitimi ve Sunum Teknikleri alanlarında çalışmalar yürütmektedir.


Dr. Yeşim UYUTAN
Lisans eğitimini Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Biyoloji alanında tamamladıktan sonra, Mikrobiyoloji alanında yüksek lisans yapmış ve Samsun On Dokuz Mayıs Üniversite Hastanesi Doku Tipleme Laboratuvarında başlayan iş hayatına, Kalite Süreçlerinin dahil olması ile beraber, Madencilik ve Beton sanayi alanında devam etmiştir.

Dumlupınar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji ABD Doktora eğitimi sırasında 2 yıl Enstitü kadrosunda ders vermiş olup iş hayatına özel sağlık sektörü ile devam ederek yaklaşık 10 yılı aşkın süredir ;Kalite kurulum ve yönetim süreçleri, tıp merkezinden hastaneye dönüşüm ve yeniden hastane açma süreçleri, sosyal medya yönetimi, performans yönetimi ve stratejik planlama, hasta ve çalışan memnuniyeti,  kalite belgelendirme ve sağlık turizmi süreçleri, iş sağlığı güvenliği ve çevre yönetim süreçlerini  yürütmüş olup  çok farklı sorumluluklarda ve görevlerde üst düzey yönetici olarak çalışmıştır.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Akreditasyon Denetçisidir.


Ali TÜZMEN
https://www.linkedin.com/in/alituzmen
Galatasaray Lisesi'ni takiben Boğaziçi Üniversitesi Kimya
Mühendisliği'ni bitirdi. 5 yıllık isE deneyiminin ardından, yine Boğaziçi Üniversitesinde finans ve pazarlama üzerine aldığı Executive MBA programını tamamladı.
Profesyonel hayatına çimento sektörünün lider firmalardan olan Lafarge'da başladı. 7 yıl süren Lafarge çalışma hayatının ilk 4 yılını sırası ile Fransa ve İspanya'da geçirdi. Son 3 yılında Türkiye'deki 9 tesisten sorumlu Kalite MüdürüE olarak çalıştı.
Sonrasında, cam sektöründe faaliyet gösteren bir aile firmasında Genel Müdür Yardımcısı olarak işe başladı.
Olağan üstüE büyüme hızına en üst seviyede katkıda bulunmanın yanında kurumsallaşma hedefine liderlik etti.
3 yıl içerisinde Avrupa pazarında 2. sıraya yükselen firma sektörün en büyüğüE olan Schott tarafından satın alındı. Satışa hazırlanma sürecinde önemli bir liderlik görevi üstlenen Ali Tüzmen, birleşme sonrasında, Schott bünyesinde üst düzey yönetici olarak çalışmaya devam etti ve uluslararası sorumluluklar aldı; Avrupa Pazarlama ve SatışO Direktörlüğü görevine getirildi.
Ardından, büyümeye devam eden Türkiye operasyonunun basına atanarak Schott Türkiye Genel MüdürüEoldu. 4 yıllık genel müdürlüğü^ süresinde, kurulan sürekli iyileştirme süreci en iyi uygulama seçildi, Kaizen ekipleri Kalder yarışmalarında birincilikler kazandılar, performans yönetim sistemi Peryön yarışmasında ödül aldı.
2008 krizi dönemindeki taktiksel ve yoğun iletişim temelli kriz yönetimi grup tarafından örnek gösterildi. Firma, insan kaynağı, vizyonu, isE modelleri ve süreçleri ile aile şirketi kimliğinden sıyrılarak, uluslararası firma kimliğine doğru dönüşümünü^ başarı ile tamamladı.
Son yıllarda, bağımsız yönetim kurulu üyeliği ve girişimciliği bir arada yürütmektedir:
Şirketlerin stratejik ortaklıklara hazırlanması, kriz yönetimi, çalışan angajmanı konularında danışmalık yapmaktadır.
1 yılı aşkın bir süredir Endüstri 4.0 (4. Endüstri devrimi) üzerine odaklanmış, devrimin teknolojik ve insani boyutları üzerinde araştırmalar ve danışmanlıklar yaptıktan sonra Ifourzero Technologies firmasının kurucu ortağı olmuştur. Firma, endüstriyel kuruluşların devrim ile gelecek yeni döneme hazır olmalarını sağlayan IoT teknolojileri ve çözümleri üretmektedir. http://www.ifourzero.com
Aynı zamanda, Türkiye'nin 4. endüstri devrimini başarı ile gerçekleştirebilmesine katkı sağlamak amacı ile TÜSİAD bünyesinde danışmanlık vermekte, keynote konuşmalar yapmakta, panellere katılmakta ve firma çalışanlarına sunumlar yapmaktadır.
Konuşma dinleyici grubuna ‘Endüstri 4.0' kavramının hikaye ve tarihçesi, teknolojik ve insani olarak ifade ettiği anlayış, bakış açısı, yöntem, teknik ve yenilikleri en somut şekilde hem eğlenceli hem de bilgilendirici bir formatta aktaracaktır.
Verilecek örnek ve yapılacak metaforlarla bu yeni dönem hayal güçlerinde canlandırılacak ve dinleyici grubun tehdit değil fırsat odaklı düşünmesi sağlanacaktır.
İnteraktif olarak, firma faaliyetlerinde, ürün ve hizmetlerinde yapılabilecek ‘Endüstri 4.0' odaklı yenilik ve inovasyonlarla ilgili kısa beyin fırtınaları ile dönüşüm dönemine ilk zihinsel hazırlık yapılmış olacaktır.
Konuşmanın süresi, akışı, odak konuları, vurgulanması istenen mesajlar firmanın talepleri doğrultusunda tasarlanacaktır. Örnekler, metaforlar, görsel ve filmler firma ve sektöre özel olarak seçilecektir.
Konu Başlıkları
Endüstri 4.0 nedir?
• Hikayesi
• Endüstri devrimleri içerisindeki yeri • Basit ve yalın tanımı • Hedefleri • Getirdiği yenilikler • Gerektirdiği teknolojik altyapı • Akıllı firma • Akıllı ürünler ve hizmetler
Endüstri 4.0 ile değişen liderlik tanımı
• İnsani boyutu
• Gerektirdiği liderlik yetkinlikleri
Dönüşüme destek olacak liderlik modeli
Kurumunuzun yöneticileri bu yeni niteliklere nasıl sahip olabilir?
Endüstri 4.0 ve Kurumunuz
Dünyadaki mevcut durum
Türkiye'deki mevcut durum
Ne kadar hazırsınız?
Riskler ve fırsatlar


ALPASLAN GÜVEN
1997 Yılında Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesinde Kontrol Mühendisi olarak görev yapmaya başladı. Bu kapsamda Basınçlı Kapları ve Kaldırma İletme Makinalarının periyodik kontrolleri, bilirkişilik ekspertizlik, baca gazı ve gürültü ölçümü, gibi alanlarda çalıştı. İş yaşamı ile birlikte 2001 yılında yüksek lisans eğitimini Termodinamik Anabilim dalında tamamlayan GÜVEN 2006 yılında Enerji Verimliliği Kongresi sekreterliğini yürütmeye başladı. 2009 yılında Oda bünyesinde Uygulamalı Eğitim Merkezi kurulumu çalışmalarında görev aldı. 2010 yılından itibaren Eğitim Merkezi sorumluluğu ve enerji yöneticisi eğitmenliği görevlerini yürüttü. 2017 yılından itibaren MMO Kocaeli Şube Müdürü olarak çalışma yaşamına devam eden GÜVEN evli ve iki çocuk babasıdır.


Nuri Ersan
İstanbul, 1967- İstanbul doğumlu Nuri Ersan, Dönüşen Adam İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitim Hizmetleri ve Yönetim Danışmanlığı şirketinin kurucusu ve baş danışmanıdır.
Maarif Koleji-Kadıköy Anadolu Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi – Uluslararası İlişkiler bölümünden lisansını almıştır. Yine aynı üniversitede Avrupa Birliği Sosyo-Kültürel Yapısı alanında yüksek lisansına başlamış ve bu dönemde iş hayatına atılmıştır. Gemi yakıt brokerliği, deniz lojistiği ve intermodal taşımacılık alanlarında 7 yıl çalışmış ve bu dönemde Avrupa ve BDT ülkelerinde çok sayıda lojistik projesini idare etmiştir.
DHL olan Berben Express’teki uluslararası karayolu departmanını kurmuş, yurtdışı satış ve organizasyon görevlerini müteakip Berben Logistics – Kargocare şirketlerinin genel müdürlüğünü bir müddet yürüttükten sonra BP’ye geçmiştir. BP’de Marmara Bölge İkmal Koordinatörü olarak göreve başlamış, akaryakıt gemi ikmal hareketlerini yönetmiş ve daha sonra yine BP’de İSG alanında sürecek yolculuğuna başlamıştır.
BP’nin Avrupa Lojistik İş Ünitesi'nde (EMed - Doğu Akdeniz – Yunanistan - Türkiye – Kıbrıs Rum Kesimi) bölge HSE (İş Sağlığı, İş Güvenliği, Çevre Yönetimi) eğitim ve projeler koordinatörü olarak hizmet verdikten sonra kendi isteğiyle ayrılıp 2002 yılında Dönüşen Adam'ı kurmuştur.
BP’de çalıştığı süre boyunca yurtdışında bir çok eğitime katılmış, araştırma gruplarında yer almış ve Risk Değerlendirme’den, Kaza Analizi’ne , Kriz Yönetimi’nden, Uykusuzluk ve Yorgunlukla Mücadele’ye kadar 30’a yakın başlıkta 7500 kişiyi aşan bir kalabalığa çok çeşitli iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri vermiştir.
Yine bu dönemde hem Avrupa’da ve hem de özellikle İngiltere’de çeşitli eğitici eğitimlerine katılmış ve İngiltere’de İş Sağlığı ve Güvenliği konularında beklenen en yüksek seviyedeki diploma programlarını bitirmenin ve sınavlarını vermenin yanısıra Sunbury’de Acil Durum ve Kriz Yöneticiliği Plancısı ve Eğitmeni, Vardiya Yönetimi, Uykusuzluk ve Yorgunlukla Mücadele, Filo ve Sürüş Riskleri, Lojistik Risklerinin Yönetimi konularında detaylı eğitim ve atölyelere katılarak BP Türkiye’yi temsil etmiştir. Le Creuzot Fransa’da BP Türkiye onun koçluğunda ilk Avrupa derecesini almış, koçluğunu Nuri Ersan’ın yaptığı Omsan-BP sürücüsü Özcan Hocaoğlu, Malezya, Kuala Lumpur’da F1 Sepang pistinde düzenlenen ve sayısız etaptan oluşan yarışmalarda 17000 tanker sürücüsünün katıldğı elemelerden geçerek dünya altıncısı olmuştur. Bu senelerde Nuri Ersan hem sürüş hem de akaryakıt lojistiği konusunda geliştirdiği eğitim sistemi ve operasyon süreçleri ile BP Türkiye’nin alanında hala öncü rolünde önemli pay sahibi olmuştur.
Çalıştığı dönem boyunca hem ulusal ve hem de uluslararası sektör kazalarında uzman olarak görev almış, Türkiye, İngiltere, Belçika ve Azerbaycan’da ölümlü kaza ve kök sebep analizi takımlarında görev almıştır.2 İskoçya Aberdeen’de yerleşik off-shore ve on-shore petrol arama, depolama, petrol boru hatları, inşaat işleri vb. kapsayacak şekilde BP’nin onaylı eğitim okulundan davranış odaklı isg yönetimi eğitici eğitimini almış (Behavioural Safety Auditing) ve sözlü ve yazılı sınavlardan geçerek BTC (Baku Tbilisi Ceyhan Pipeline) projesinde hala sürmekte olan danışmanlık ve eğitmenlik görevine başlamıştır.
Nuri Ersan Dönüşen Adam’ın kuruluşundan itibaren, Türkiye’deki en yüksek cirolu ilk 100 sanayii işletmesinden 53’üne danışmanlık yapmış, binlerce kişiye 30’un üzerinde başlık ve düzende eğitimler vermiştir. Aşağıdaki şirketlerde eğitim ve sistem kurulumları - davranış odaklı güvenlik yönetimi dahil) risk analizi, tehlike tesbiti çalışmalarını yönetmiş, 1997 yılından itibaren petro-kimya sektöründe Petkim, Tpao, Tüpraş, Botaş, Total, Shell, Bp, Brisa otomotivde Otokar, Otosan, Ford, Toyota, ilaç sektöründe Sanovel, Ezcacıbaşı-Baxter, inşaatta Tekfen, Soyak, Alarko, Tepe, Limak, Bovis, Halliburton, Schlumberger, CCIC, TD Williamson, teknolojide Vestel, demir çelikte Kaptan Demir Çelik, çimentoda Lafarge, gıda sektöründe Nestle, ulaştırmada TCDD ve daha bir çok ulusal ve uluslararası sektör lideri kurumda deneyimlerini hem teorik ve hem de saha odaklı olarak geliştirmiştir.
Nuri Ersan eğitimlerini İngilizce ya da Türkçe olarak verebilen nadir İSG danışman/eğitmenlerindendir. Bunun yanında, İngiliz İş Güvenliği Konseyi’nden (BSC), IDipSM Uluslararası İş Güvenliği Yönetimi Diploması (International Diploma in Safety Management) sahibi ve Uluslararası Risk ve Güvenlik Yönetimi Enstitüsü üyesidir (Member of the International Institute for Risk and Safety Managemenet - MIIRSM). Ayrıca yine Londra’da bulunan ve Avrupa’nın en saygın motorist eğitim enstitüsü Uluslararası İleri Motoristler Enstitüsü üyesidir. (AIAM - Institute of Advanced Motorists – IAM Fleet London)

Etkinlik Progamı