TOSB'dan Haberler


SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK TOSB'U ZİYARET ETTİ

Bakan VarankTOSB Yönetim Kurulu ile Görüştü, Fabrikalarda İncelemelerde Bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VarankTürkiye’de otomotiv tedarik sanayi temsilcilerinin faaliyet gösterdiği tek global kümelenme organizasyonu TOSB’u (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) ziyaret etti. TOSB Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Bakan Varank ile TOSB’un faaliyetleri ve ülke ekonomisine sunduğu katkılarla ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşıldı.Bakan Varank’ın ziyaretinin kendileri için son derece önemli olduğunu dile getiren TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dudaroğlu, “Yıllık 1,7 milyar dolarlık ihracatı, 2,5 milyar dolarlık cirosu, 85 faal üretim tesisi, 17 Ar-Ge ve biradetinovasyon merkezinin yanı sıra 36 start up projesine paydaşlık yapması ile Türkiye otomotiv sektörüne büyükbir katkı sağlıyoruz.

Türkiye’nin tedarik sanayi merkeziyiz. 25 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. İstihdamımızın giderek artması hem sektörümüz hem de bölgemiz için son derece kıymetli” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da örnek endüstri parkları arasında yer alan TOSB’u (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) ziyaret ederek, fabrikalarda incelemelerde bulundu. Bakan Varank, ziyareti kapsamında TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, TOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Burhanoğlu, İgal Zakuto ve Oğuzhan Deniz ile TOSB Bölge Müdürü Murat Demir ile bir araya geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın TOSB Yönetim Kurulu ile yaptığı görüşme sırasında organize sanayi bölgesinin faaliyetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dudaroğlu, TOSB’un yıllık 1,7 milyar dolarlık ihracatı, 2,5 milyar dolarlık cirosu, 85 faal üretim tesisi, 17 Ar-Ge ve bir adet inovasyon merkezinin yanı sıra 36 start up projesine paydaşlık yapması ile Türkiye otomotiv sektörüne büyük bir katkı sağladığını vurguladı. Toplamda 2 bin 800 dönümlük alana sahip TOSB’daki 92 sanayi parselinden 85’inde üretim yapıldığını belirten Dr. Dudaroğlu, “Türkiye’nin tedarik sanayi merkeziyiz. 25 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. İstihdamımızın giderek artması hem sektörümüz hem de bölgemiz için son derece kıymetli” diye konuştu.

“Otomotiv sektörünün inovasyon merkezine dönüşüyoruz”

Üniversite – sanayi işbirliğine son derece önem verdiklerinin altını çizen Dr. Dudaroğlu, TOSB-Gebze Üniversitesi MBA Programı’nın da söz konusu örnek işbirlikleri arasında yer aldığını ve programın üçüncü dönem mezunlarını verdiğini söyledi. “Otomotiv sektörünün inovasyon merkezine dönüşüyoruz” ifadelerini kullanan Dr. Dudaroğlu, TOSB İnovasyon Merkezi’nin de hem faaliyetleri hem de start-up-sanayi iş birliğine yönelik misyonu ile bu dönüşüme büyük bir katkı sunduğunu vurguladı.

Pandemi döneminde sektörün en büyük yatırımına ev sahipliği yaptı!

TOSB’da devam eden yatırımlar hakkında da bilgiler veren Dr. Dudaroğlu, pandemi döneminde sektörün en büyük yatırımına ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Otomotiv endüstrisinin lider üreticilerine yönelik; şasi aksamı, sıcak ve soğuk şekillendirilmiş gövde iskelet, metal dış görünüm parçaları ile bunlara ait kalıpların tasarım ve üretimini gerçekleştiren Beyçelik Gestamp’ın TOSB’da kuracağı yeni fabrika yatırımı için imzaların altılığını anımsatan Dr. Dudaroğlu, Toyotetsu’nun ilave 9 bin metrekarelik yatırımı ile 2023 yılında pres panel parçaları üretimi gerçekleştireceğini ve toplamda 49 bin 189 metrekarelik alana sahip şirketin bin 250 kişiye istihdam sağladığını belirtti. Sektörün sorunlarına değinen Dr. Dudaroğlu, TOSB’un bulunduğu bölge için çözüm bekleyen konuları da aktardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın TOSB Yönetim Kurulu ile yaptığı görüşmenin ardından TOSB’da faaliyet gösterenÇelikel, Kanca, Farplas, Toyotetsu Otomotiv şirketlerinin fabrikalarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’a fabrika ziyaretleri sırasındaKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da eşlik etti.

Medya