TOSB'dan Haberler


TOSB-BİAS ÖĞLE SEMİNERLERİ'NİN 4.SÜ DÜZENLENİYOR.

YER: BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi, Çayırova Kocaeli
TARİH: 9 Kasım 2018, Cuma
SAAT: 11:00-11:30 Yiyecek ve içecek ikramı / 11:30-12:30 Seminer Saati

NOT: Kayıt olmak için REGISTER sekmesini tıklamanız gerekmektedir. İkram süresinde arzu edenler test merkezimizin gezildiği tura katılıp, testlerimiz hakkında bilgi edinebilirler.    

SEMİNER KONUSU: Araçların ağırlıklarının mekanik performanstan ödün vermeksizin azaltılması önemli tasarım hedeflerindendir.  Küresel rekabet, bu hedefin sınırlarını da her geçen gün genişletmektedir. Bu durum, hem otomotiv malzemelerinin hem de imalat yöntemlerinin hafif gövde bileşenlerinin üretilebilmesine hizmet eder şekilde geliştirilmesini gerektirmektedir.  Sıcak şekillendirme (Hot Stamping) ve bu proseste kullanılan çelikler “yüksek mukavemetli otomotiv güvenlik parçalarının” üretilmesi için ortaya konulmuş önemli buluşlar arasında gösterilmektedir.   

Bu seminerde, hafif ürün tasarımında kullanılmakta olan malzemeler ve karşılaşılan problemler değerlendirilip, bu problemlerin çözümü için sıcak şekillendirme prosesinin sağladığı açılımlar ile, prosesin gelişim trendleri değerlendirilecektir. Bu trendler arasında, mekanik özelliklerin istenilen doğrultuda elde edilebilmesine (tailoring) imkan veren gelişmeler detaylandırılacaktır. Aynı doğrultuda, sıcak şekillendirilmiş otomotiv gövde bileşenlerinin soğuk kalıpta kesilebilmesini/delinebilmesini sağlamak üzere tasarlanan özgün bir sıcak şekillendirme yaklaşımının uygulama prensipleri ile araştırma sürecinden elde edilen temel sonuçlar tartışılacaktır. 

KONUŞMACI HAKKINDA: Doç. Dr. Onur SARAY, Bursa Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerindendir. Araştırma alanları, metallere uygulanan termo-mekanik proseslerin ürün performansı odaklı olarak geliştirilmesi ile mekanik birleştirme yöntemleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Farklı türlerdeki fonlar tarafından desteklenen araştırma çalışmalarından, sanayi problemlerine odaklı doktora ve yüksek lisans tezleri yöneterek, saygın bilimsel dergilerde yayınlanmış araştırma makaleleri üretmiştir.
Medya