TOSB'dan Haberler


TOSB’ UN 6’INCI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TOSB Yönetim Kurulu güven tazeledi

TOSB’ UN 6’INCI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Türkiye'de otomotiv tedarik sanayi temsilcilerinin faaliyet gösterdiği tek global ihtisas organize sanayi bölgesi olan TOSB, (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Genel kurulda, geçtiğimiz yılın faaliyetleri aktarılarak yeni yatırımlar gündeme getirildi. Kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “Geçtiğimiz yıl bu zamanlar aynı şekilde tedarik zincirindeki sorunlar, ham madde ve üretim maliyetlerinden bahsediyor ve öngöremediğimiz bir yıl beklediğimizi belirtiyorduk. Maalesef bu yıl da piyasalardaki belirsizlikler halen en önemli gündem maddemiz olmaya devam ediyor. Bizler tüm bunları kurumlarımızda yaşarken TOSB olarak yatırımlarımızı tamamlama hedeflerimize ulaşmak için yoğun gayret sarf ediyoruz.” dedi. Ayrıca Mazsan, Beyçelik Gestamp, Pimsa Otomotiv, Hasçelik, Askaynak, Tırsan, Toyotetsu ve Birinci Otomotiv yatırımlarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Dudaroğlu; bu yatırımlarla önümüzdeki dönemde ilave 158 bin metrekarelik yeni üretim alanına kavuşulacağı müjdesini de verdi.

TOSB İndirici Merkez Yatırımı;

TOSB’ un bir diğer önemli yatırımı olan indirici merkez konusunda da bilgiler veren Dudaroğlu, bu yatırım ile mevcut elektrik gücünün artırılacağını söyledi. Dudaroğlu; “Elektrik tüketimimiz 2021'de 494 milyon 500 bin kWh gerçekleşti. 2022 yılı sonu itibariyle bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak yaklaşık 521 milyon 161 bin kWh’e çıkmıştır. Yeni yatırımlarla ve gelen kapasite artış talepleriyle birlikte elektrik kesintileri ve elektrik dalgalanmalarını azaltacak; “TOSB İndirici Merkez ve TOSB Dağıtım Şebekesi Altyapı Yatırımı” ile TOSB’ un ilk 5 yıllık büyüme planlarındaki enerji ihtiyacını karşılayacağız” açıklamasında bulundu. “Yatırımların önünün açılacağını ve mevcut sanayi kuruluşlarının enerji probleminin çözüleceğini” belirtti. TOSB olarak Elektrik de olduğu gibi Doğalgaz ve Su Dağıtım Şebekemizde de Uzaktan İzleme Sistemimizi devreye alındığını ve ayrıca Doğalgaz Dağıtım Şebekemizde Scada Sisteminin kurulumunun gerçekleştirildiğini aktardı.

GES (Güneş Enerji Santrali) Projeleri;

Yeşil Dönüşüm önceliğine de değinen Dr. Mehmet DUDAROĞLU; “Ekosisteme zarar vermeyecek bir şekilde elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması son dönemde üyelerimiz tarafından tercih edilmektedir; 1 Üye Firmamız 1.8 MWe lık GES yatırımını tamamladı ve üretime başladı.  9 Üye Firmamız henüz yapım aşamasında ve 4 Üye Firmamız Çağrı mektubu aşamasında. Toplamda 14 Üye Firmamız ile birlikte 12,1 MWe lık bir kapasiteye en kısa sürede ulaşılacaktır.” dedi.

Beyçelik Gestamp-3 Yatırımı;

Pandemi döneminde başlayan, Bölgeye ve sektöre büyük değer katacak Beyçelik-3 (BCG 3) yatırımının da hız kesmeden devam ettiği belirtildi. 70 bin metrekarelik alanda kurulacak yeni üretim tesisi, OSB’mizde tek seferde yapılan 47 bin metrekare ile en büyük kapalı alana sahip fabrika binası olacağını açıklayan Dr. Mehmet DUDAROĞLU yatırımın 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacağını belirtti.

Eğitim Destekleri; TOSB Anaokulu Eğitim Desteği, TOSB - Hatice Bayraktar MTAL ve TOSB - Gebze Teknik Üniversitesi MBA Programı

TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu konuşmasına Eğitim destekleri başlıklarıyla devam etti. “TOSB üye firma çalışanları için Anaokulumuza verdiğimiz eğitim bursu desteklerimiz sürüyor. Anaokulumuzda şu anda 75 öğrenci eğitim görmektedir, 30 öğrencimizin eğitimine katkı sağlamaktayız” dedi. Ayrıca kaliteli işgücü ihtiyacına destek veren en yakın kaynak olarak görülen TOSB Hatice Bayraktar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne de TOSB Sanayicileri ve TOSB Yönetiminin desteğinin sürdüğü, bu sayede okul mevcudunun 450 öğrenciden 750 öğrenci sayısına ulaştığına ve Çayırova bölgesinin en tercih edilen meslek lisesi haline geldiğine de değinen Dr. Dudaroğlu; “Desteklerimiz sayesinde okulumuz bu yıl Teknofest’te önemli bir başarıya imza atarak “Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri/ Canlı Bilimi” Kategorisinde: 'TOSB' adlı robot projesi ile Türkiye ikincisi oldular.” Dedi.  TOSB - Hatice Bayraktar MTAL Çıraklık Eğitimi (Mesleki Eğitim + Diploma) programının da önemine değinen Dudaroğlu; İstihdamı artıracak yeni eğitim modeli olarak hayata geçen ve TOSB - Hatice Bayraktar MTAL işbirliği ile “Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu” kurularak eğitime başlanılan program dahilinde; 270 öğrencimiz Çıraklık (Mesleki Eğitim + Diploma) programında eğitim almaktadır. Bunlardan 94 öğrencimiz TOSB içinde eğitimini sürdürmekte olduğunu belirtti. Eğitim başlığı altında son olarak bilginin değere dönüştürülmesine büyük katkı sağlayan; Sanayi- Üniversite iş birliğinin hayata geçirildiği önemli örneklerden biri olan TOSB - Gebze Teknik Üniversitesi MBA Programı’ndan bahsetti. “Çalışanlarımıza ve şirketlerimize değer katan MBA Programımız 6 yıldır sürmektedir ve programda bugüne kadar 150 mezun verildi. Bu yıl da 4 yeni sınıf ve 110 öğrenci kaydı alarak Gebze Teknik Üniversitesi’nin TOSB Kampüsü olma yolunda ilerliyoruz. “ dedi.

Konuşmasında son olarak TOSB İnovasyon Merkezi işbirliklerine ve başarılarına değinen Dr. Mehmet DUDAROĞLU; “Eğitimden, Dönüşümden ve İş dünyasındaki değişen paradigmalardan bahsetmişken İnovasyon Merkezinin gururlandıran başarılarından söz etmek istediğini vurguladı. Bilişim Vadisi iş birliği ile başarılı bir şekilde devam eden “Sanayiciler Girişimcileri Dinliyor” programının ekosisteme katkılarından dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen plaketi büyük bir mutlulukla aldıklarını belirtti. “Ayrıca diğer önemli gelişme ise TÜBİTAK’ın Girişimcilik Destek Programı (BiGG); Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı kapsamında İnovasyon Merkezimiz tercih edildi. Bilişim Vadisi, özellikle Akıllı Ulaşım ve Akıllı Üretim tematik alanlarında girişim ekosistemindeki bilgi birikimi ve networku nedeniyle 'İş Ortağı Kuruluş' olarak TOSB İnovasyon Merkezimizi tercih etti.  Bu protokol kapsamında, Otomotiv Mentor Ağımız ile girişimcilere İş Birliği alanında eğitimler düzenleyerek sektöre yeni girişimciler kazandırma konusunda destek sağlayacağız” dedi.

Medya